Apple-fødselsdag forbigået i tavshed

Apple har som regel ikke noget problem med at sætte sig selv i scene. Men firmaets 30-års fødselsdag er blevet forbigået i total tavshed.

Mange mac-entusiaster husker sikkert at Apple kom med en jubilæums-maskine i anlednig af deres 20 års jubilæum. I forbindelse med at Apple i lørdags blev 30 lørdag den 1. april, krydsede Mac-entusiaster over hele verden fingre for at få et nyt produkt.

Men fra Apples side valgte man overhovedet ikke at fejre fødselsdagen. Den runde dag blev ikke nævnt på Apples egen hjemmeside og det nærmeste man kom nyt it-udstyr frigivet i dagens anledning var mere eller mindre vellykkede 1. april historier.

Hvor blev "30th Anniversay Macintosh" af, fristes man til at spørge - og svaret skal måske findes i at Apple sidst valgte at fejre deres jubilæum i 1997 - 20 år efter frigivelsen af Apple II, ikke 20 år efter at firmaet blev grundlagt.

Det ændrer dog ikke på faktum - 1. april 1976 blev Apple computer officielt grundlagt. Og dengang solgte man bundkortet til en Apple I til den nette pris af 666.66 $ til byg-selv entusiaster.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job