Danware investeringer koster på bundlinjen

Softwareproducenten Danware vil åbne nye datterselskaber i Tyskland og England for at fastholde firmaets fremgang i omsætningen i 1. halvår i 2006. Halvåret gav et overskud før skat på 2,3 millioner kroner. 6,8 millioner kroner mindre end i 2005.

En omsætningsfremgang i forhold til året før på næsten 10 procent til 49 millioner kroner i 1. halvår skyldes i høj grad oprettelsen af et datterselskab i USA ifølge Danwares administrerende direktør Peter Grøndahl.

Selskabet i USA har stået for distributionen af Danwares produkter, og der er positive forventninger til søsætningen af tilsvarende selskaber i Tyskland og England pr. 1. oktober 2006.

Så til trods for et lavt overskud på den primære drift i 1. halvår 2006 på 1,8 millioner kroner, så ser Peter Grøndahl positivt på den resterende del af 2006.

»Vi er i en periode med stor usikkerhed, men fortsætter det som nu, så regner jeg med vi når det forventede resultat,« siger Peter Grøndahl og henviser til et overskud på den primære drift for hele året på 18 millioner kroner.

Han gør opmærksom på ekstraordinært store udgifter i foråret til lancering af Netop Remote Control og Netop School, etableringen af datterselskaber og opkøb af selskabet Cursum. De vil ikke belaste resultatet på samme måde i efteråret, og det vil rette årets samlede resultat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job