Kina er nu verdens største internet-nation

Der er nu flere internet-brugere i Kina end i USA, og den kinesiske online-befolkning vokser med 50 pct. om året.

For første gang siden internettets grundlæggelse ligger USA ikke længere i spidsen som landet med flest online-brugere. I Kina er der nu 253 millioner internet-brugere, og det er mere end de 223 millioner brugere i USA, ifølge tal fra China Internet Network Information Center (CNNIC).

Alene i det seneste år er antallet af internet-brugere i Kina vokset med 56 pct. Alligevel er det kun hver femte kineser, der er på nettet, mens det er 71 pct. af indbyggerne i USA.

Den voldsomme vækst forventes at fortsætte i det kommende år og Kinas online-befolkning forventes at ramme en halv milliard om tre-fire år. Der er allerede 500 millioner mobiltelefon-ejere i Kina.

Med en samlet omsætning på omkring 30 milliarder kroner ligger de kinesiske online-firmaer stadig langt efter USA, hvor online-annonceomsætningen rundede 100 mia. kr. sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere