Kina beder EU stoppe trusler mod USB-modems

NOTE: Sag om ulovlig statsstøtte, der kan gøre usb-modems dyrere, lurer stadig.

Kina opfordrer EU til at stoppe tre forskellige undersøgelser mod de kinesiske teleproducenter ZTE og Huawei. De to selskaber, der er blandt de største producenter af netværksudstyr, er under anklage for at have modtaget ulovlig statsstøtte til trådløse modems. Derfor overvejer EU-Kommissionen at pålægge produkterne, der omfatter USB-modems, straftold.

Straftolden vil gøre usb-modems dyrere og presse Kinas fortjeneste.

"Kina er meget bekymret over sagen, fordi det involverer store pengebeløb," sagde Kinas erhvervsminister, Chen Deming, til journalister under et EU-Kina-møde i Beijing denne uge.

Kinas eksport af trådløse WWAN-modems har en værdi af 23 milliarder kroner.

En mindre europæisk producent, Option, opgav tidligere i år en anklage mod de kinesiske producenter om ulovlig statsstøtte efter at have indgået forlig med Huawei.

Læs mere hos Cellular News.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura