Dansk tænketank: Microsoft-kendelse betyder tab af jobs

Den danske tænketank MarkedsCentret kritiserer EF-domstolens kendelse i Microsoft-sagen. Tænketanken mener at dommen kan lægge en dæmper på væksten i Europa.

EU's hårde linie mod Microsoft og den seneste kendelse fra EF-domstolens første instans, som betyder at softwaregiganten skal stille informationer om sine grænseflader til rådighed og tilbyde en Windows-version uden medieafspiller, kan lægge en alvorlig dæmper på fremtidig vækst i Europa. Det mener den danske tænketank MarkedsCentret, som tidligere har kritiseret EU-sagen mod Microsoft.

»Det er en overraskende kendelse, som er i modstrid med tidligere præcedens på området. Tidligere har man været påpasselig med at tvinge virksomheder til at dele ud af deres interne viden før end sagerne er endeligt afgjort,« siger MarkedsCentrets formand Chresten Anderson.

Han mener at dommen kan få alvorlige konsekvenser for beskyttelsen af intellektuel ejendom i EU og dermed ligger i skarp kontrast til målsætningen om at gøre EU til den mest konkurrencedygtige og dynamiske vidensbaserede økonomi i verden.

»Hvis virksomheder ikke kan være sikre på, at de ikke skal dele ud af forretningshemmeligheder før de endegyldigt har tabt en sag, kan den situation opstå hvor man har tvunget dem til at offentliggøre hemmeligheder, som det senere findes at de ikke skulle offentliggøre. Og den type af information er der ingen måde at fjerne fra markedet igen,« siger Chresten Anderson.

Det ventes at Microsoft allerede i denne måned vil være klar med en ny version af Windows uden den omstridte Media Player.

»EU Kommissionens krav, om at Microsoft skal komme frem med en 'Windows light' version, er grotesk og tjener kun et formål. At forplumre markedet. Fremover vil man kunne købe to versioner af Windows til samme pris, hvoraf den ene - light versionen - oven i købet ikke virker sammen med en række hjemmesider og visse software programmer. Det kan bestemt ikke være forbrugernes interesse,« siger Chresten Anderson.

Han henviser til en rapport fra den europæiske tænketank CNE (Centre for the New Europe), som viser at EU's konkurrence og monopollovgivning sandsynligvis betyder, at der er 780.000 ekstra arbejdsløse i Europa.

»Det er klart at kendelsen fra EF-domstolens første instans, som er en skærpelse af praksis på området, udelukkende kan have negativ effekt på jobskabelsen i Europa, og særligt inden for vidensteknologi,« siger Chresten Anderson.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S