Skype skal ud i butikkerne

Skype satser nu på den europæiske detailhandel i samarbejde med den danske mobiltelefon-distributør Dangaard Telecom.

På mobilmessen 3GSM i Barcelona har Skype annonceret et udvidet samarbejde med danske Dangaard Telecom. De to firmaer indgik allerede sidste år en samarbejdsaftale, som betyder at den danske mobiltelefon-distributør skal distribuere forskellige Skype-relaterede produkter som headsets og USB-telefoner til priser på mellem 100 og 450 kroner.

Nu fortæller Skype, at selskabet desuden vil sælge pakkeløsninger med ip-telefoni gennem detailhandelen - alle i ensartet pakkestørrelse med samme farvevalg og markedsføring. Skype vil opbygge et nyt distributions- og detailprogram som skal omfatte mere end 34.000 europæiske detailhandlere, som fra starten i Danmark vil inkludere Merlin og Dansk Supermarked.

I midten af marts vil Dangaard Telecom lancere produkterne i dets eksisterende tilbehørsprogram, som på nuværende tidspunkt inkluderer 3.500 salgssteder i Europa. Det skal senere udvides til 34.000 detailhandlere i 12 lande.

Dangaard er Europas største distributør af mobiltelefoner og har hovedkvarter i Padborg. Skype er startet af danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S