AMD sænker prisen på Athlon 64 X2

Priskrigen mod Intel begynder at gøre ondt på AMD, der nu også sænker prisen på de hurtigste processorer.

AMD optrapper priskrigen med Intel og oplyser, at de nu også skærer drastisk i priserne på deres centrale flagskib, Athlon 64 X2-serien.

Den hurtigste Athlon 64 X2, 6000+, har nu en pris på 241 dollar (omkring 1340 kroner), hvilket vil sige, den nu er faldet 48 procent i prisen på det amerikanske marked. Det er kun en anelse dyrere end prisen på AMDs mellem-hurtige processorer.

Hvordan udviklingen så vil påvirke det danske marked vides ikke i skrivende stund.

AMD er økonomisk trængt og har oplyst, at de forventer en skarp nedgang i deres indtægter i første kvartal af 2007. Det skyldes primært lavere generelle priser på markedet i den fortsatte priskrig med Intel.

ADM planlægger at omstrukturere. Firmaet forventes at rapportere indtægter omkring 1,22 milliarder dollar (6,78 milliarder kroner) for første kvartal, hvilket er klart under de 1,8 millioner dollar (10 milliarder kroner), som analytikere forudsagde i januar. Derfor vil AMD kun ansætte folk i de mest kritiske positioner, men flere oplysninger om planerne ventes i kvartalsrapporten den 19. april.

AMD og Intel bliver ved med at underbyde hinanden i priskrigen, der nu har stået på i tolv måneder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S