Artikel top billede

Kunøe køber Gaardboe ud af Columbus

Ordkrig mellem stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, og hovedaktionæren Ib Kunøe er slut.

It-matadoren Ib Kunøe har nu skabt endegyldig ro om de fremtidige ejerforhold i ERP- koncernen Columbus IT Partner A/S.

Ifølge en børsmeddelelse køber Kunøe mindretalsaktionæren og stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboes aktiepost i selskabet. Prisen er sat til 2,50 kroner pr. aktie, hvilket er en smule over den aktuelle kurs på 2,30 kroner. Handlen omfatter også Gaardboes del af den aktieemission, som bestyrelsen lancerede for nylig.

De to har ellers haft en offentlig diskussion kørende.

Handlen kommer efter at kapitalfonden Nordic Capital i sidste uge tilbød at overtage Columbus med et bud om at betale 3,10 kroner pr. aktie. Det tilbud blev dog håndfast afvist af Ib Kunøe.

Med købet af Gaardboes aktiepoost på 14 procent når Ib Kunøes ejerandel i Columbus IT op på knap 50 procent. Ifølge Michael Gaardboe får han i alt 27,5 millioner kroner for sine aktier.

»Jeg er glad for, at det her kapitel nu er lukket. Der har været forhandlinger om salg gennem et stykke tid, men jeg havde naturligvis håbet at kunne sælge mine aktier til Nordic Capital til den højere pris, de have tilbudt,« siger Michael Gaardboe til CRN.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere