Sikkerhedsfirmaet F-Secure hacket

Det finske it-sikkerhedsfirma F-secure er havnet i en pinlig sag, hvor tyrkiske nationalister har hacket deres forum.

Den finske sikkerhedsekspert Miko Huppönen skriver på sin blog om en pinlig sag, hvor hackere har udnyttet et sikkerhedshul i firmaets forum.

At dømme ud fra billedet står tyrkiske nationalister bag overgrebet. Hackerne har søgt efter forum på nettet med samme sikkerhedshul og så erstattet de forskellige foras forsider med propaganda.

Huppönen forsikrer dog om, at sikkerhedsfirmaet server har en stabil, grundig beskyttelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere