Danske net-medier holder stand mod Google

Salget af bannerannoncer på danske internetmedier er stadig stort, og hverken lavkonjunktur eller Googles søgeords-pengemaskine har for alvor formået at bremse væksten.

En stor del af af de reklame-milioner, som danske virksomheder anvender på internet-annoncering, går til Google, hvis søgeords-system æder en stigende del af den samlede annonce-kage herhjemme.

Søgeords-annonceringen er dog ikke på vej til helt at lamme den traditionelle banner-annoncering. Det viser FDIMs senste tal for væksten på internet-annoncemarkedet i første halvår i år.

I alt viste branchen en vækst på 27 procent på banner-annoncering sammenlignet med første halvår 2007.

"Bannerannoncering er fortsat populært. Annoncørerne får valuta for pengene og afsætter derfor stadig flere penge til netannonceringen. Det betyder, at netmedierne selv i en tid hvor der ikke er helt samme fart på som tidligere, kan holde en flot vækstrate," siger Christian Peytz, formand for Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM).

Organisationen har ikke foretaget sit sædvanlige estimat af omsætningen på søgeordsområdet, da det er en omstændig proces, der kun foretages hvert hele år. I 2007 udviste søgeords-annonceringen en vækst på omkring 50 procent.

Overfor ComON vurderer Christian Peytz, at væksten i søgeords-annoncering også er stærkt stigende i år, men at stigningstakten trods alt er dalene:

"Mit bud er, at søgeords-væksten vil være lidt mindre i år end sidste år målt i procent, men generelt tror jeg ikke, at man kan tale om, at det er et område, der vokser på bekostning af internetmedierne. Søgeords-annoncering er baseret på nogle andre mekanismer og bruges ikke ret meget til kampagner, hvor bannere for eksempel står stærkt," siger FDIM-formanden.

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S