Adobe præsenterer Acrobat og Reader 7

Adobe præsenterede i dag nye versioner af deres PDF-software, Acrobat og Reader.

Adobe præsenterede i dag nye versioner af deres populære dokumenthåndteringssoftware. Helt præcist blev det til en ny Adobe Reader og to nye versioner af Acrobat (standard og professionel).

Adobe Acrobat 7.0 Standard-softwaren er en nem og hurtig måde at skabe sikre Adobe PDF-dokumenter på. Blandt nyhederne finder man muligheden for at oprette Adobe PDF-dokumenter fra Microsoft Outlook, ny funktion til vedhæftelse af kildefiler, forbedrede sidehoveder, sidefødder og vandmærke og en ny og overskuelig visning af PDF-dokumenter i miniatureformat.

Adobe Acrobat 7.0 Professional indeholder desuden, udvidede kommentarfunktioner som gør det muligt for alle, der benytter den gratis Adobe Reader 7.0-software, at deltage aktivt i korrekturgange og nem design af PDF-fomularer med det medfølgende Adobe LiveCycle Designer 7.0-software. Sidstnævnte følger desværre kun med til Windows-versionen.

Adobes meget udbredte software til læsning af PDF-filer, er også på vej i version 7. Adobe Reader 7.0 indeholder integration med Acrobat, så man kan deltage i aktive korrekturlæsninger på dokumentforslag - og er også blevet optimeret til en bedre ydelse. Adobe Reader 7.0 har også fået bedre understøttelse af 3D-objekter i PDF-dokumenter og en indbygget søgemaskinefunktion via Yahoo!.

Softwaren frigives sidst på året i engelske versioner, mens lokaliseringer følger i starten af 2005.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet