Adobe præsenterer Acrobat og Reader 7

Adobe præsenterede i dag nye versioner af deres PDF-software, Acrobat og Reader.

Adobe præsenterede i dag nye versioner af deres populære dokumenthåndteringssoftware. Helt præcist blev det til en ny Adobe Reader og to nye versioner af Acrobat (standard og professionel).

Adobe Acrobat 7.0 Standard-softwaren er en nem og hurtig måde at skabe sikre Adobe PDF-dokumenter på. Blandt nyhederne finder man muligheden for at oprette Adobe PDF-dokumenter fra Microsoft Outlook, ny funktion til vedhæftelse af kildefiler, forbedrede sidehoveder, sidefødder og vandmærke og en ny og overskuelig visning af PDF-dokumenter i miniatureformat.

Adobe Acrobat 7.0 Professional indeholder desuden, udvidede kommentarfunktioner som gør det muligt for alle, der benytter den gratis Adobe Reader 7.0-software, at deltage aktivt i korrekturgange og nem design af PDF-fomularer med det medfølgende Adobe LiveCycle Designer 7.0-software. Sidstnævnte følger desværre kun med til Windows-versionen.

Adobes meget udbredte software til læsning af PDF-filer, er også på vej i version 7. Adobe Reader 7.0 indeholder integration med Acrobat, så man kan deltage i aktive korrekturlæsninger på dokumentforslag - og er også blevet optimeret til en bedre ydelse. Adobe Reader 7.0 har også fået bedre understøttelse af 3D-objekter i PDF-dokumenter og en indbygget søgemaskinefunktion via Yahoo!.

Softwaren frigives sidst på året i engelske versioner, mens lokaliseringer følger i starten af 2005.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS