Ingram Micro forbedrer overskud kraftigt

Verdens største it-distributør har forbedret deres overskud med 61 procent i andet kvartal sammenlignet med same periode sidste. Den store forbedring skyldes ikke mindst et stærkt salg i Europa.

Overskuddet i andet kvartal blev på 257,1 millioner kroner. Sidste år var overskuddet på 159,7 millioner kroner. Den globale omsætning var på 42,2 milliarder kroner og det er en forbedring på tyve procent i forhold til samme periode sidste år, hvor omsætningen var på 35,3 milliarder kroner.

Det er over hele verden, at Ingram Micro har haft fremgang i andet kvartal, og i Europa satte man omsætningsrekord med 14,9 milliarder kroner. Det er femten procent bedre end sidste år. Dog skal fem procent-point af stigningen ses i lyset af den stærkere europæiske valutakurs over for dollaren.

For tredje kvartal forventer Ingram Micro en omsætning og overskud på niveau med andet kvartal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland