Blev SAAB reddet af internet-aktivister?

Bil-entusiaster viser nyt niveau for forbruger-magt på nettet.

Bilmærket SAAB overlever en ellers truende dødsdom, efter at det i går lykkedes ejeren GM at blive enig med hollandske Spyker om et salg.

Forinden havde et langstrakt, og for fans af det svenske bilmærke temmelig pinefuldt forløb udspillet sig, hvor en handel først så ud til at lykkes, men så alligevel ikke. GM havde således indledt den formelle proces med at lukke SAAB og afvikle virksomheden.

At det alligevel lykkedes hollandske Spyker at overtale GM til at sælge, kan firmaet til dels takke internettet for. Eller rettere; brugere af internettet. SAAB-fans har skabt ny opmærksomhed om det svenske bilmærke og dets loyale tilhængere. Og navnlig een blog, Saabsunited, der styres fra Tasmanien, synes at have medvirket til at sætte så meget pres på GM, at det endte med en redning af SAAB.

Den første, som Spykers direktør Victor Muller ringede til, efter at have havde sat sin underskrift på papirerne i går, var Steve - bloggeren bag Saabsunited.

Ifølge det britiske site Autocar har Saabsunited-bloggen været en konstant kilde til insiderviden om forhandlingerne omkring SAABs fremtid, og det er fra denne blog, at fans verden over er blevet organiseret i støtte-demonstrationer til fordel for det dødsdømte bilmærke.

Spyker-direktør Muller har direkte sagt, at det var bloggens koncentrerede indsats og støtte fra loyale SAAB-fans, der gjorde den afgørende forskel i forsøget på at få GM til at droppe lukningen og i stedet sælge SAAB til Spyker.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S