Brancheorganisationen Wi-Fi Alliance har meddelt at man ikke vil certificere trådløse netværks-produkter under IEEE 802.11n før den nye standard er endelig vedtaget. Det ventes tidligst at ske i november 2006.
Wi-Fi Alliance fraråder samtidig på det kraftigste at producenterne bruger betegnelsen 802.11n sammen med deres produkter før standarden er på plads.
Hvis producenterne alligevel vælger at markedsføre produkter som 802.11n-kompatible risikerer de at miste deres tilladelse til at bruge Wi-Fi logoet.
Wi-Fi Alliance forsøger dermed at forhindre at de enkelte leverandører etablerer deres egne inkompatible udgaver af 802.11n og dermed binder kunderne til sig.
»Produkter som sendes på markedet inden teknologien er færdigudviklet medfører altid en stor risiko for køberne. Derfor vil vi ikke certificere 802.11n-produkter inden IEEE-standarden er vedtaget,« kommenderer den adm. direktør for Wi-Fi Alliance, Frank Hanzlik.
Hos analysefirmaet Gartner hilser man branche-organisationens nye skridt velkommen.
»Producenterne udnyttede kundernes tillid ved at sælge 802.11g-teknologi som senere viste sig ikke at overholde den officielle standard. Hvis branchen får sin vilje, vil det samme gentage sig med 802.11n,« siger Gartner-analytiker Ken Dulaney.
Den nye 802.11n-teknologi giver en teoretisk hastighed på 400-500 Mbits. Producenten Belkin har allerede annonceret de første ikke-godkendte produkter som bruger teknologien under navnet Pre-N - men køberne kan ikke være sikre på, at produkterne fungerer sammen med kommende 802.11-udstyr.