Elselskab åbner ny onlineportal mandag

Elselskabet NRGI står bag en ny forhandlerportal, der gå i luften mandag. Wupti.com skal sælge hvidevarer og itudstyr til discountpriser.

Mandag slår endnu en onlineforhandler dørene op. Det er Elselskabet NRGI, der står bag den nye portal, der lanceres under navnet Wupti.com.

Vareudvalget kommer til at bestå af husholdningsprodukter, hårde hvidevarer og itudstyr.
»Vi kommer ikke ind og konkurrere på hardcore på tilbehør. Vi kommer mere til at gå efter de mere gængse færdige pakkede modeller til den brede del af befolkningen,« forklarer Torben Mouritsen, der er marketingschef for Wupti.com.

Den nye butik skal ikke umiddelbart ind og konkurrere med resten af branchen på edbperiser og lignende sites, men Torben Mouritsen vil dog ikke helt afvise, at det kommer til at ske på et tidspunkt.

»Vi kommer til at markedsføre os kraftigt på en anden måde, og regner med at vi kan lokke folk direkte ind på vores site,« fortæller Torben Mouritsen.

Wupti.com har NRGI i ryggen og dermed er netbutikken ganske habilt finansieret. Wupti.com starter ud med 12 ansatte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos