Tryg ignorerer trussel om storkonflikt ? tegner ny milliard-ordre med CSC

Prosas sabel-raslen var for døve øren.

Dagen efter at CSC og de Prosa-ansatte i virksomheden afbrød forhandlingerne på grund af uenighed om en tryghedsaftale, kunne CSC triumfere med meldingen om, at kunderne er ligeglade med truslen om en storstrejke. En pressemeddelelse fra CSC udsendt sent i går fortæller om en stor kontrakt, som netop er kommet i hus.

Ironisk nok er det forsikringsgiganten Tryg, der ignorerer den truende konflikt om tryghedsaftalen og gentegner et stort engagement med CSC.

Kontrakten er en syvårig milliard-kontrakt, der forlænger og forøger Trygs eksisterende aftale om at få en lang række services inklusive mainframedrift leveret af CSC.


Trygs kommunikationschef Gerhard Dall siger til ComON, at forsikringsselskabet da er udmærket klar over den verserende konfliktsituation på CSC.

”Men vi har ingen kommentarer til konflikten som sådan,” siger han.

Han forklarer at Tryg lige som CSCs andre kundner er blevet løbende opdateret om konfliktsituationen.

Kommunikationschefen afviser, at der skulle være nogen signalværdi i, at kontraktfornyelsen finder sted lige netop nu:

”Vi har været så tilfredse med de første syvs års engagement med CSC at vi gerne vil have mere”, lyder den kortfattede melding fra Trygs kommunikationschef.


CSC skal blandt andet levere Dynamic Desktop og privat cloud teknologi, og fortsætte med at levere en række it-infrastruktur services, herunder help desk, mainframe, midrange, network, web hosting, projektarbejde samt print og distributions services til ca. 4.500 Tryg-brugere i Danmark, Norge, Sverige og Finland.

Den netop indgåede aftale er en fornyelse af en tidligere kontrakt, som nu udvides til at inkludere nye services og Trygs aktiviteter i Finland samt det seneste opkøb af selskabet Moderna i Sverige.

Udvidelsen gør Tryg-kontrakten 1,8 milliard kroner værd for CSC. 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere