Fildeling gavnede Radioheads eksperiment

Rockgruppen Radiohead skrev historie ved at lade køberne bestemme, hvad musikken skulle koste. Men fik valgfriheden de ulovlige downloads til at falde? Ifølge en ny rapport er svaret nej. Alligevel betegnes projektet som en succes.

Med lanceringen af "In Rainbows" forsøgte Radiohead at komme mange musikelskeres ønsker i møde. Prisen var valgfri og formatet var i almindeligt MP3-format uden kopispæring.

Men betød den udvidede valgfrihed, at Radiohead kunne begrænse fildelingen af albummet? Det har to analytikere set nærmere på.

Will Page og Eric Garland fra analysehuset Big Champagne arbejder med den tese, at det netop var en af Radioheads ambitioner at flytte distributionen af musikken til deres egen hjemmeside. Da musikken potentielt var gratis, kunne det ikke garantere dem en indtægt, men gruppen kunne i det mindst indsamle emailadresser, så man efterfølgende bedre kunne planlægge turné og markedsføring.

For at få svar på deres spørgsmål har analytikerne kigget nærmere på torrent-trafikken omkring udgivelsen. Ifølge dem var der 2,3 millioner torrents med "In Rainbow" fra begyndelsen af oktober til starten af november.

Der er ingen officielle tal for antal downloads fra Radioheads egen hjemmeside, men Big Champagne hævder, at den "officielle" download blegner i forhold til downloads via torrents.

Gamle måleinstrumenter

Men det "faktum" er ikke nok til at betegne eksperimentet som mislykket. Langt fra.

Siden lanceringen af pladen med den valgfrie pris i oktober sidste år har Radiohead også udgivet musikken i et bokset-set med vinylplader og billedhæfter. I øjeblikket kan pladen købes som almindelig cd eller download.

Da "In Rainbows" endelig blev udsendt på almindelig cd strøg den ind på hitlisten hos Billboard, hvilket må siges at være en klar succes.

Den utraditionelle lancering har dermed fungeret som et effektivt redskab til at skabe opmærksomhed omkring udgivelsen.

Ifølge rapporten hænger det store antal delte filer via torrents sammen med, at for eksempel Pirate Bay er en platform, som mange musikforbrugere kender. De er ikke villige til at skifte vane og bruge Radioheads hjemmeside i dette isolerede tilfælde.

Forfatternes endelige konklusion er, at musikindustrien bliver nødt til at holde op med at betragte delte filer som tabt salg. Branchen må begynde at betragte fildeling som en del af virkeligheden, som de kan bygge en del af deres forretning på, lyder det i rapporten.

Hele rapporten "In Rainbows, on Torrents" kan hentes her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S