Ny spiller vil slå DK-Hostmaster af banen

Ny forening vil overtage håndteringen af dk-domænet. Foreningen vil blandt andet indføre ny teknologi og bruge online-afstemninger, når bestyrelses skal vælges.

Håndteringen af det danske domæne (.dk) har i lang tid været i hænderne på Dansk Internet Forum (DIFO). I 1999 oprettede DIFO selskabet DK-Hostmaster, der står for den daglige administration.

Men det skal være slut nu, mener et dansk/amerikansk foretagende.

Hvis den nye spiller for sin vilje, så hedder den fremtidige administrator af dk-domænet ikke DK-Hostmaster men dotDK, og foreningen har flere idéer, der gør deres kandidatur interessant.

DotDK udgøres af en række aktører. Blandt andet Afilias Limited, der har erfaringer fra .org og .info. Medstifter af dotDk er også danske Tina Dam, der er leder hos ICANN, som administrerer det overordnede adressesystem på nettet.

Hvis dotDK bliver udvalgt som administrator af det danske domæne, vil non-profit organisationen foreslå at opgradere den teknologi, som .dk er baseret på. Der skal laves samarbejde med Afilias Limited, der som nævnt har leveret tekniske løsninger til andre domæneadministratorer. Blandt andet skal det opgraderes til IPv6-standarden.

Desuden vil organisationen arbejde for en mere gennemsigtig administration og mere medindflydelse hos det danske internetsamfund, fortæller Tina Dam.

».dk er en af verdens største landekode-domæner med mere end 800.000 registreringer. Vi mener, at et teknologisk højtudviklet land som Danmark også skal være baseret på den mest avancerede teknologi, der findes, og derfor er vores forslag baseret på en førende teknologi, der vil øge tilgængeligheden, sikkerheden og effektiviteten af .dk domænet. Derudover vil vi sørge for at reducere udgifterne for det danske internetsamfund ved at eliminere navneserver-aktiveringsgebyret på 500 kroner,« siger Tina Dam.

Den danske pris er ellers i forvejen blandt de allerlaveste:

»Vi har, afhængigt af hvordan man beregner det, uden sammenligning de billigste domænenavne i verden,« siger bestyrelseformand i DIFO, Mads Bryde Andersen, til Computerworld.

Den nye forening bliver først officielt oprettet, hvis den vinder IT- og Telestyrelsens udbud af administrationen, der bliver afgjort 1. juli.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere