Copyright-sag mod Adobe

Adobe Systems er kommet i klemme i en sag om brud på copyright. En lidt sjov sag, da virksomheden selv havde temmelig ømme tæer, da kopibeskyttelsen på Adobe's e-bogs reader blev brudt af den russiske programmør Dmitry Sklyarov.

Retten i Los Angeles bad i går Adobe om at stoppe salget af det populære dtp-program InDesign og andre produkter, der angiveligt skulle krænke nogle ophavsrettigheder til softwarekode, der ejes af virksomheden Trio Systems LLC. Salget af softwaren skal stoppe indtil retten endeligt har afgjort spørgsmålet.


- Vi er skuffede over rettens kendelse. Vi er uenige, men vi retter os efter den, udtaler Holly Campel, repræsentant for Adobe.


Adobe erkender at InDesign version 1.5 og programmet InCopy version 1.1 indeholder Trio's underliggende softwarekode, men de ønsker ikke at kommentere anklagerne om brud på copyright og krænkelse af licens-aftalen med Trio.


Adobe vil ikke give sig uden kamp. De vil forsvare sig med næb og klør. Helt i tråd med de bedste amerikanske traditioner har de også lagt sag an mod Trio. Samtidig mener Adobe, at hele balladen er langt ude, da de er på vej med versioner af softwaren, der ikke indeholder den famøse kode.


Trio søger 10 millioner dollars i erstatning for tab af licensindtægter på solgte kopier af InDesign og InCopy.


(Kilde: Chicago Tribune)

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S