Nokia lancerer tv-telefon

Finske Nokia lancerede tirsdag en stribe nye produkter ved et arrangement i Nice, Frankrig. Deriblandt en telefon, der gør det muligt at se tv og høre radio.

Under Nokia Mobile Internet Conference 2003 i Nice, Frankrig, præsenterede Nokia tirsdag en stribe nye produkter. Deriblandt den nye Nokia 7700, der smelter radio, tv, pda og mobiltelefon sammen i en enhed.

Telefonen minder i form om N-Gage telefonen, men der holder sammenligningen også op. Model 7700 er den første telefon i en helt ny kategori som Nokia kalder "media device". Telefonen er udstyret med en relativt stor skærm der kan vise 640x320 pixel i 65.000 farver. Skærmen er trykfølsom og benyttes til at navigere mellem telefonens mange funktioner.

7700 understøtter Nokias nye streamingteknologi DVB-H/IP-broadcast, der gør det muligt at skabe interaktive tv-programmer, sendt til telefonen over IP-netværk. Det forudsætter dog at operatøren understøtter teknologien.

Telefonen har indbygget VGA kamera, FM radio og internet browser. Den er desuden forsynet med pda-funktionalitet i form af kalender, e-mail klient m.m. Den har 64 megabyte indbygget hukommelse og kan udvides via ekstra hukommelseskort.

»Med Nokia 7700 leverer vi en mobil medieoplevelse uden sidestykke til mennesker, der vil være up-to-date og underholdes,« siger Johan Eidhagen, der er markedschef for Nokia Mobile Phones i Skandinavien.

Nokia 7700 kører på GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900 netværk og forventes at dukke op i Danmark i andet kvartal af 2004.

Ud over model 7700 præsenterede Nokia sin 6230, der ligner en direkte konkurrent til Sony Ericssons T610. I 6230 har Nokia samlet alle de seneste funktioner i en handy lille enhed.

Telefonen er en triband telefon, der understøtter EDGE teknologien til hurtigere dataoverførsler og Bluetooth til trådløse overførsler. Den har desuden et udtageligt hukommelseskort såvel som integreret VGA-kamera.

6230 kommer pa markedet i første kvartal næste år.

Nokia fremviste også sin første sammenklappelige kameratelefon Nokia 7200. Udsmykket med skræddersyede covers i dekorative tekstiler skal den primært forsøge at ramme "modebevidste unge". Telefonen leveres med matchende armbånd og pung.

»Et stigende antal stilbevidste mobil-entutiaster ønsker mere end blot moderne teknologi. De ønsker en mobiltelefon, der afspejler de nyeste tendenser inden for moden og appellerer til deres individuelle stil,« siger Johan Eidhagen.

7200 kommer på markedet i Danmark i første halvdel af 2004.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S