Accenture udskifter dansk direktør

Konsulentvirksomheden Accenture har udnævnt en ny dansk landedirektør. Skiftet har intet at gøre med gårsdagens melding om, at Apotekerne fyrer Accenture som leverandør, siger selskabets pressechef.

Philip Wiig afløser Jakob H. Kraglund, der har besat posten i fire år, og som fortsætter i Accenture med nye ansvarsområder.

Philip Wiig, som hidtil har været ansvarlig for teknologi og systemintegration i Danmark og Norden kan efter 1. september 2007 kalde sig landedirektør i Danmark og fortsætter desuden med de hidtidige ansvarsområder.

Med udnævnelsen af Philip Wiig ønsker analysevirksomheden at styrke ledelsesgruppen, der har sat nye strategiske mål for at fortsætte væksten i Accenture.

Der er ikke tale om en fyring af Jakob H. Kraglund, han kommer fremover til at sidde som forretningsansvarlig Accentures satsning på den offentlige sektor, telecom og high tech.

Ifølge Accentures pressechef Claus Wilkki er udskiftningen en naturlig del af et skifte i Accentures top. Konsulentvirksomheden har længe søgt efter nye forretningsområder og ledelsesskiftet er en del af virksomhedens nye strategi om at ligge vægt på nye forretningsområder.

I går kom det frem, at Accenture har mistet en stor kontrakt hos de danske apotekere, men udnævnelsen af den nye direktør har intet med kontrakttabet at gøre.

»Beslutningen om direktørskiftet har været offentlig kendt i lang tid,« forklarer Claus Wilkki til ComONs søsteravis, CRN.

Accenture der har specialer inden for management consulting, teknologi og outsourcing, har ca. 160.000 ansatte i 49 lande og 550 ansatte i Danmark.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect