Post Danmark vil sende mere elektronisk post

Uanset hvilken standard og it-system et firma anvender, skal det være muligt at kommunikere digitalt med kunder og partnere. Post Danmark vil være det digitale mellemled.

Private brugere kan allerede få regninger og andre dokumenter fra det offentlige leveret direkte i den elektroniske postkasse - eBoks. Nu vil Post Danmark sætte endnu mere gang i den digitale kommunikation mellem virksomheder.

Det skal ske med den nye tjeneste eComOne.

Tjenesten beskrives som: et "full service" koncept, der samler al e-kommunikation, scanning og print i en løsning og kommunikationskanal.

Med andre ord betyder det, at virksomheder kan overlade det til Post Danmark at konvertere post til de elektroniske formater, som en modtager måtte kræve.

Med den nye tjeneste kan Post Danmark sørge for elektronisk kommunikation - for eksempel fakturaer - mellem virksomheder eller til offentlige myndigheder - selv om afsenderens og modtagerens it-systemer ikke er ens eller at de ikke benytter det samme dataformat.

»Det betyder, at afsendervirksomhederne sender data i sit eget format til os, og så omformaterer vi til det format, modtageren ønsker. Det kan enten være til et andet dataformat, som modtagervirksomheden kan bruge direkte i sit eget system, eller formatering og print til et fysisk brev,« siger Giovanni Belli, forretningschef for eKommunikation i Post Danmark.

Post Danmark er i forvejen medejer af e-Boks sammen med PBS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision