Mozilla skælder ud over Apples planer for Safari

En topchef i Mozilla mener, at Steve Jobs bevidst forfølger en forældet tankegang, når han kun ser Explorer og Safari som de eneste browsere i fremtiden og dermed negligerer Firefox.

Mens en af topcheferne i Mozilla hilser browseren Safari velkommen til Windows, så skælder han samtidig ud over, hvordan Steve Jobs beskriver sine planer for Safaris udbredelse.

Årsagen er Steve Jobs' præsentation af Safari til Windows på worldwide developers conference i sidste uge, hvor Jobs blandt beskriver en udvikling, hvor Safari skal indtage omkring en fjerdedel af browsermarkedet til Windows. Det skete i en præsentation, hvor den eneste anden browser var Internet Explorer.

Den beskrivelse er faldet John Lilly, daglig leder og bestyrelsesmedlem i Mozilla, noget for brystet i betragtning af, at Jobs ved samme lejlighed erkendte, at Mozillas Firefox i dag har 15 procent af browsermarkedet.

Hvorfor indgår Firefox så ikke i Jobs' beskrivelse af fremtidens browsermarked?

Ifølge John Lilly er det fordi, Apple tænker på en gammeldags måde, hvor hele browsermarkedet styres af blot to selskaber. Han tror ikke på, det er en tilfældighed, at Firefox og andre browsere var repræsenteret på beskrivelsen af det nutidige marked, men ikke på det fremtidige.

»Det verdensbillede, som Steve giver et indblik i, afslører deres tankegang: Det er forældet, kontrolleret af selskaberne og orienteret mod duopol,« skriver John Lilly på sin blog.

Lilly mener ikke, at den udvikling er god for nettet. Men han tror samtidig, at det er irrelevant at vurdere, fordi der næppe vil opstå en situation, hvor der kun er to browsere.

Derimod synes han, at Safari til Windows er en god ting, fordi det giver brugerne flere valgmuligheder.

»Nettet tilhører folk, ikke firmaer,« skriver Lilly.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere