Mozilla skælder ud over Apples planer for Safari

En topchef i Mozilla mener, at Steve Jobs bevidst forfølger en forældet tankegang, når han kun ser Explorer og Safari som de eneste browsere i fremtiden og dermed negligerer Firefox.

Mens en af topcheferne i Mozilla hilser browseren Safari velkommen til Windows, så skælder han samtidig ud over, hvordan Steve Jobs beskriver sine planer for Safaris udbredelse.

Årsagen er Steve Jobs' præsentation af Safari til Windows på worldwide developers conference i sidste uge, hvor Jobs blandt beskriver en udvikling, hvor Safari skal indtage omkring en fjerdedel af browsermarkedet til Windows. Det skete i en præsentation, hvor den eneste anden browser var Internet Explorer.

Den beskrivelse er faldet John Lilly, daglig leder og bestyrelsesmedlem i Mozilla, noget for brystet i betragtning af, at Jobs ved samme lejlighed erkendte, at Mozillas Firefox i dag har 15 procent af browsermarkedet.

Hvorfor indgår Firefox så ikke i Jobs' beskrivelse af fremtidens browsermarked?

Ifølge John Lilly er det fordi, Apple tænker på en gammeldags måde, hvor hele browsermarkedet styres af blot to selskaber. Han tror ikke på, det er en tilfældighed, at Firefox og andre browsere var repræsenteret på beskrivelsen af det nutidige marked, men ikke på det fremtidige.

»Det verdensbillede, som Steve giver et indblik i, afslører deres tankegang: Det er forældet, kontrolleret af selskaberne og orienteret mod duopol,« skriver John Lilly på sin blog.

Lilly mener ikke, at den udvikling er god for nettet. Men han tror samtidig, at det er irrelevant at vurdere, fordi der næppe vil opstå en situation, hvor der kun er to browsere.

Derimod synes han, at Safari til Windows er en god ting, fordi det giver brugerne flere valgmuligheder.

»Nettet tilhører folk, ikke firmaer,« skriver Lilly.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S