Mac: Jyske Netbank tester Mac OS X

Efter lang tids venten er Jyske Bank endelig i gang med at teste deres Netbank til Mac OS X. I de kommende uger kører banken derfor en pilottest for at se om det hele fungerer efter hensigten.

Jyske Netbank har i dag startet en pilottest der skal teste funktionaliteten og stabiliteten under Mac OS X og indtil videre ser det rigtigt godt ud. Netbanken virker således både med Netscape 7 og Internet Explorer og giver dermed endelig mulighed for at Macbrugere kan droppe Classic.

I de kommende uger vil testen fortsætte hos en lille gruppe pilottestere der har fået muligheden for at prøve den nye Netbank.

Egentlig er der ikke sket så meget på overfladen, men nedenunder er man gået fra Java-applets til java-script og tilsyneladende kan Mac OS X's browsere bedre lide det.

Jyske Bank kan ikke på nuværende tidspunkt sige hvornår banken officielt understøtter Mac OS X, da dette afhænger af de kommende ugers pilottest. Dog må man fastslå at en officiel løsning ligger lige om hjørnet og så snart en endelig frigivelsesdato er os i hænde vender vi tilbage med mere nyt.

Den trykte udgave af ComON har i denne uge fokus på Mac-platformen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S