Windows 7 beta udløber den 1. august

Betaversionen af Windows 7 udløber den 1. august. Så det er på tide at udskifte den med Release Candidate, der kun kan downloades indtil den 20. august.

Den 1. august er slut med at bruge Windows 7 Beta – softwaren kan ikke længere startes fra denne dato. Det er nu tvivlsomt, om der er ret mange, som stadig har Windows 7 Beta på computeren. For allerede den 1. juli begyndte alle maskiner med Windows 7 Beta at lukke ned hver anden time.

Så brugerne har haft god grund til at skifte til den nye testversion Windows 7 Release Candidate (RC), som først udløber den 1. juni næste år.

Men allerede den 20. august er det slut med at downloade Release Candidate – så man skal skynde sig, hvis man ønsker at teste Windows 7.

Den færdige version af Windows 7 (RTM, Release To Manufacture) kommer i næste uge, men kun for Microsoft-partnere, store virksomheder og udviklere der er registreret hos MSDN og Technet. De fleste andre må vente indtil den officielle frigivelse sidst i oktober.
 

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen