Quantum og Sun i backup-aftale

Quantum har indgået en OEM-aftale med Sun omkring Suns ATL M-Series-tapebibliotek.

Quantum har indgået en OEM-aftale med Sun omkring Suns ATL M-Series-tapebibliotek. Overfor Suns kunder markedsføres produkterne som SunStorEdge L100- og L25-tapebibliotek. Produkterne er modulopbyggede lagringsløsninger til backup, og de retter sig mod det såkaldte midrange-marked.

»En partner som Quantum giver os mulighed for at levere produkter udover Suns basiskompetence og imødekomme vores kunders lagringsbehov,« siger Kathleen Holmgren, VP of marketing, Sun Microsystem Inc.

Sun StorEdge L100-tapebiblioteker kan sammensættes af mellem en og tolv tapestationer og med op til 648 GB i timen. De kan desuden rumme op til 200 bånd, hvilket giver en kapacitet på 20TB konfigureret i to moduler. SunStorEdge L25-biblioteket består af 1 til 14 tapestationer med op til 756 GB i timen og rummer op til 175 bånd, hvilket giver en kapacitet på op til 35 TB konfigureret i syv moduler.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere