Flere mobilforhandlere var mistænkt for kartelvirksomhed

Sagen om kartelvirksomhed blandt mobilforhandlere kunne have involveret flere selskaber, men bagmandspolitiet har kun sikre oplysninger om tre.

Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet, kaldet Bagmandspolitiet, har valgt at rejse tiltale mod tre mobiltelefonforhandlere. Aircom Erhverv, Jokerprice og Telemobilia er sigtet for at have indgået fælles aftaler om prisen på fragt og på selve mobiltelefonerne.

Sagen har sit udspring i en række artikler bragt i ComONs søsterblad CRN i marts 2006.

Dengang kom det frem, at en række mobilfohandlere havde diskuteret prissætning via mail. Modtagerne af mailen var blandt andet Jokerprice, Aircom, Goblue, Proshop og Salgsbutikken.

Samtlige forhandlere nægtede at have indgået i priskartel. Konkurrencestyrelsen valgte dog at ransage en række af forhandlerne, og efterfølgende har Statsadvokaten videre undersøgt sagen.

»Der var flere virksomheder med i begyndelsen af sagen. Men vi tager de tre, hvor vi mener, der er grundlag for at rejse en tiltale,« forklarer Hans Jakob Folker, der er vicestatsadvokat hos Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet.

De tre forhandlerne, der nu er blevet sigtet har alle handlet med telefoner med abonnement.

»Det handler groft sagt om, at de tre efter vores opfattelse har koordineret deres fragt og salgspriser på mobilpriser.dk. Det er foregået i en kort periode mellem juli og oktober 2005,« fortæller Hans Jakob Folker.

Mobilpriser.dk er ikke direkte involveret i sagen, men de tre virksomheder har koordineret deres priser på prissammenligningssitet. Ifølge vicestatsadvokaten bliver der rejst sigtelse mod de direktører og ejere, der havde virksomhederne i den periode. Siden efterforskningen gik i gang har virksomhederne dog droppet onlinehandlen. Aircom Erhverv er under konkurs og Telemobilia og Jokerprice er ikke tilmeldt mobilpriser.dk i øjeblikket.

Hvis forhandlerne bliver dømt, står de til bødestraf. Statsadvokaten deler sager op i tre niveauer: Mindre alvorlige, alvorlige og meget alvorlige sager. Denne specifikke kartelsag bedømmes som mindre alvorlig og bødestraffen i sådanne sager ligger typisk under 400-500.000 kroner.

Aircoms ledelse er ikke uvant med bøder i den størrelse. Den sjællandske forhandler var i 2004 involveret i det, der blev dømt Danmarks største spamsag. Forhandleren havde bombarderet kunder med spam over faxen, og det blev takseret til en bøde på 400.000 kroner.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job