Flere it-specialister kommer til Danmark

I 2007 blev der hentet omkring 1.200 it-specialister til Danmark gennem jobkortordningen. De fleste kommer fra Indien.

Ifølge de seneste tal fra Udlændingeservice kom der i 2007 godt 1.200 it-specialister til Danmark via jobkortordningen. De repræsenterer dermed omkring tre fjerdedele af de i alt 1.750 opholdstilladelser, som sidste år blev givet efter ordningen. Flertallet af it-specialisterne kom fra Indien.

Jobkort-ordningen betyder, at udlændinge, som har fået arbejde inden for et område hvor der er særlig mangel på kvalificeret arbejdskraft, lettere kan få opholds- og arbejdstilladelse.

Det kræver, at personen skal er i besiddelse af et konkret jobtilbud fra en dansk virksomhed. For it-specialister kræves desuden mindst tre års it-uddannelse på universitetsniveau.

Udlændinge kan få opholdstilladelse i op til tre år ad gangen med mulighed for forlængelse gennem jobkort-ordningen. Foruden it-specialister gælder den også for bl.a. arkitekter, læger, jurister og maskinmestre.

Tallene fra Udlændingeservice viser at 37.476 udlændinge fik opholdstilladelse til at arbejde eller studere i 2007. Det er over 30 procent flere end i 2006 - og knap en tredobling på dette område side 2002, hvor godt 13.000 udlændinge kom hertil.

Den største stigning er sket i udstedelsen af opholdstilladelser på erhvervsområdet til statsborgere fra de nye EU-lande, hvor der blev udstedt 13.752 opholdstilladelser i 2007 mod godt 10.000 i 2006 og knap 5.000 i 2005.

Når det gælder jobkort-ordningen er antallet af tilladelser steget med mere end 50 pct. fra 2006 til 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere