Pengeregn over TDC-ansatte

Hvis rygterne om salg af TDC holder vand, vil det udløse en pengeregn over de ansatte.

Rygterne om et salg af TDC svirrer. Hvis salget bliver en realitet, kommer det til at udløse en sand pengeregn over de ansatte, der i 2003 valgte at købe aktier. De kan se frem til en trecifret milliongevinst. Det skriver Jyllands-Posten i dag.

Allerede da medarbejderne købte aktierne tilbage i 2003, var det en god forretning. 12.000 af de 16.000 medarbejderne tog imod tilbudet om at købe 90 aktier til en favørkurs på 100 kroner. Den officielle aktiekurs var på det tidspunkt 215. Kursen er i dag 338.

Ifølge TDC købte medarbejderne knap 1,1 million aktier. Med en salgskurs på 375 vil det betyde en samlet gevinst på 291 millioner kroner - svarende til et overskud på 25.000 kroner per medarbejder.

Der er dog en hage ved et salg inden for nær fremtid. Da medarbejderne købte aktierne, var betingelsen, at de tidligst måtte sælge efter fem år. Godt nok ophæves den klausul, hvis der kommer et samlet overtagelsestilbud på TDC, forklarer TDCs rådgivningsafdeling for investorer, men i stedet bliver medarbejderne beskattet af kursgevinsten, fordi de ikke har ejet aktierne længe nok.

TDC-ledelsen afviser fortsat at kommentere rygterne om salg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere