Europa: Det kommende paradis for mobil-handel

I perioden op til 2005 vil Europa udvikle sig til det største marked for mobil-handel, mener en undersøgelse fra Cahners Interstat.

Rapporten spår, at Europas service område indenfor 3G handel vil få en førende position overfor resten af verden, der samtidig vil være særdeles interesseret i at benytte de europæiske services.


Europa kommer til at ligge på en klar førsteplads efterfulgt af Japan, mens markeder som Nord- og Syd-Amerika kommer til at sakke bagud på grund af et mangelfuldt netværk. Disse fremtidsudsigter understøttes fra flere steder af blandt andet direktøren for serviceleverandøren Airflash, som melder om lignende erfaringer. "Alle vore markedsdata antyder, at amerikanerne kommer til at sakke bagud på netop dette område" mener JF Sullivan fra Airflash.


JF Sullivan nævnte blandt andet også et manglende udbud af SMS-services i USA som en af grundene til at amerikanerne ville blive overhalet af Europa. Det handler i høj grad også om at vænne folk til at tænke i mobil-tjenester, forklarer direktøren. Selvom amerikanerne havde deres netværk på plads, hjælper det ikke meget, hvis befolkningen ikke er vant til mobilservices og derfor ville forholde sig tøvende overfor de nye tjenester. Han mener desuden, at der alene på grund af folks indstilling til 3G er bedre grobund for næste generation af mobil-tjenester i Europa og Japan end i USA.


(Kilde: Total Telecom)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    TIETOEVRY DENMARK A/S
    Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    19. august 2025 | Læs mere


    Cyber Security Summit 2025 i Jylland

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    21. august 2025 | Læs mere


    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere