Microsoft udvikler en ny model for tilslutning af kablede og trådløse enheder til pc'en, som bliver en del af det kommende Longhorn-styresystem. For virksomheder betyder den nye teknologi, at det bliver lettere at forhindre medarbejderne i at overføre fortrolige data til en iPod, USB-nøgle eller anden mobil enhed.
Samtidig bliver det lettere for private brugere at tilslutte de samme enheder til pc'en.
Den nye teknologi, kaldet Plug & Play Extensions, blev fremvist på Intel Developer Forum (IDF) i denne uge. Målsætningen er, at trådløse enheder skulle kunne tilsluttes lige så let som USB-udstyr. Samtidig får virksomheder et sæt værktøjer, der kan bruges til at blokere for dataoverførsel til eksterne enheder.
Sikkerhedsfirmaet Kroll OnTrack mener at virksomhederne har været meget langsomme til at reagere på truslen fra små digitale enheder.
»Det er et problem som virksomhederne har vendt det blinde øje til i lang tid. Før i tiden var det svært at stjæle forretnings-hemmeligheder, fordi du skulle slæbe afsted med bunker af papir,« siger firmaets direktør Alan Brill til Cnet.
Programmer som blokerer USB-porten og dermed forhindrer tilslutning af små lagerenheder findes allerede, men bruges stort set ikke.