It-konsulentvirksomheden Unisys kritiserer den manglende fokus på langtidseffekterne i Videnskabsministeriets rapport om brugen af open source software i det offentlige. I sit høringssvar til ministeriet understreger Unisys, at der findes et langsigtet besparelses-potentiale, som rapporten ikke yder retfærdighed.
»Som konsulentvirksomhed er det vores opgave at råde kunder til 'bedst og billigst' at erhverve den løsning som giver størst værdi og størst nytte. Og i den forbindelse er det vanskeligt at bruge undersøgelsen da den kun meget begrænset estimerer eller teoretiserer omkring de langsigtede effekter af open source,« siger Christian Wernberg-Tougaard, direktør i Unisys Nordic, til ComON.
Ifølge rapporten er der kun en besparelse på 3-4 procent at hente ved at udskifte Microsoft Office med den alternative kontorpakke OpenOffice. Men Unisys mener at den fællesoffentlige anvendelse af open source kan medføre besparelser på 30-40 procent gennem fælles og billigere support, længere oppetid, bedre sikkerhed og højere produktivitet.
»Der er ikke tvivl om, at open source som kontorpakke kan tilbyde samme funktionalitet som lukkede løsninger. Men hvordan påvirker det fremtidige opgraderinger, vedligeholdelse og support, at man lige selv kan rette i kildekoden, og hvordan med de tusindvis af linier makrokode som rigtig mange offentlige virksomheder baserer sin dokumentproduktion på? Det er svar på denne type spørgsmål, som vi mangler i undersøgelsen,« siger Christian Wernberg-Tougaard.