Hver tredje virksomhed ignorerer IT-sikkerhed

Sikkerhedsfirmaet McAfee har fundet store forskelle i opfattelsen af IT-sikkerhed hos virksomheder i forskellige EU-lande.

Sikkerhedsfirmaet McAfee har undersøgt holdningen til IT-sikkerhed hos 200 af de største virksomheder i Sverige, Tyskland, Holland, Frankrig og Storbritannien. Den nye undersøgelse viser, at der er store forskelle mellem de enkelte lande. Tyske, franske og svenske virksomheder er bedst forberedt på hacker-angreb, mens britiske og hollandske firmaer tager truslen mere afslappet.

Hele 30 pct. af de europæiske virksomheder er overhovedet ikke forberedt på angreb. I Holland og England er det 40 pct., som ikke bruger sikkerhedsprodukter, viser undersøgelsen.

Til gengæld ligger Holland forrest, når det gælder om at drøfte IT-sikkerhed i virksomhedens bestyrelse. Hele 57 pct. af de hollandske virksomheder drøfter regelmæssigt spørgsmål om IT-sikkerhed på bestyrelsesniveau, mens gennemsnittet for de undersøgte virksomheder i alle fem lande er 40 pct.

Tyskerne bruger flest penge på IT-sikkerhed. Halvdelen af de adspurgte oplyser, at de har øget investeringerne i sikkerhed. En stor del af pengene bruges på at lukke sikkerhedshuller, men tyskerne er forrest, når det gælder om at anvende proaktiv sikkerheds-teknologi.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks