Efter fire dage med utilsløret begejstring for grid-teknologi i alle dens former trådte HP's Carly Fiorina op på scenen under OracleWorld i San Francisco og erklærede at teknologien er oversolgt og faktisk mere varm luft end konkrete produkter.
»Grid-computing er mere hype end realitet,« sagde Fiorina og pegede på, at der stadig ligger meget arbejde forude med at få defineret tekniske standarder. Først om tre-fem år vil virksomhederne begynde at anvende grid-computing til kritiske systemer, mener hun.
Det gyldne løfte bag teknologien er en øget udnyttelse af virksomhedens eksisterende IT-systemer ved at gøre det muligt at dele computerkraft over netværket og sprede tunge programmer over hundredevis af servere samtidig.
Carly Fiorina understregede dog at HP stadig tror på teknologien, men den er bare ikke moden til markedet endnu, mener hun.