Ericsson overgår forventninger i andet kvartal

Den svenske producent af telekommunikationsudstyr, Ericsson, har haft et rigtigt godt andet kvartal, og overgår forventningerne.

Ericcson, producent af udstyr til telekommunikation, har haft fremgang, og overgår forventningerne for andet kvartal 2005.

Indtjeningen i 2. kvartal endte på 6,57 milliarder kroner (8,3 milliarder SEK), eller godt 800 millioner SEK mere en forventet. Det gav et resultat efter skat på 4,59 milliarder kroner (5,8 milliarder SEK). Her var ventet et resultat på 4,15 milliarder kroner (5,25 milliarder SEK).

Det er især i divisionen for netværk til mobiltelefoni, at det går godt for Ericsson. Selskabet melder om stigende efterspørgsel på mobilnetværk. Omsætningen i mobildivisionen blev i andet kvartal på 22, 8 milliarder kroner (28,8 milliarder SEK). Her var ventet en omsætning på 19,25 milliarder kroner (24,3 milliarder SEK).

Selskabets samlede omsætning i andet kvartal endte på 30,42 milliarder kroner (38,4 milliarder SEK), hvilket er en fremgang på 18 procent i forhold til samme periode sidste år.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Form fremtidens IT-serviceplatform - søg stillingen som Change Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird