"Stein Bagger-typer" bag østjysk svindel med kopimaskiner

Direktørerne for Konica Minolta i Horsens og Århus beskyldes for leasing-fusk.

Antallet af utilfredse kunder hos Konica Business Center i Horsens og Århus er nået op på 40 efter at det er kommet frem, at Konica Minolta har fyret de to lokale forhandlere. Det skriver Horsens Folkeblad. Ifølge avisen er det både små og store virksomheder i området, der føler sig snydt af de to Konica Minolta-forhandlere.

Efter forhandleraftalen blev opsagt sendte Konica Minolta et brev til alle de to forhandleres kunder, og det gav i løbet af torsdag i sidste uge 30 kundehenvendelser sig til Konica Minolta.

I sidste uge skrev CRN, at Konica Minolta havde opsagt deres aftale med de to Business Center i Horsens og Århus, angiveligt efter talrige klager fra kunder til Konica Minoltas danske landekontor. Det fik Konica Minoltas direktør Martin Rahbek til at ville begære de to forhandlere konkurs samt bringe en påstand om, at de to forhandlere havde begået kontraktbrud.

Nu uddyber Konica Minoltas administrerende direktør sin anklage mod de to forhandlere

»Jeg har ikke set noget lignende i de ti år, jeg har været i branchen. Det er ikke helt forkert at sige, at Horsens har fået sine egne to
Stein Bagger-typer,« siger Martin Rahbek til Horsens Folkeblad

Mens Baggers bedrag var vendt mod banker og især leasingselskaber, skal det i Horsens og Århus vært gået ud over kunderne. Ifølge Martin Rahbek har de to forhandlere bedraget kunderne ved at lave fiktive serviceaftaler med kunderne og lave ugyldige kontakter med dem. Alt sammen aftaler, som den lokale forhandler har lavet udenom Konica Minolta og forhandlerens sædvanlige leasingselskaber. Martin Rahbek vurderer, at de to forhandleres leasingmetoder startede i begyndelsen af 2008.

Det fremgår ikke, hvor meget de 40 kopikunder skal have i klemme hos de to forhandlere, men Martin Rahbek har opgjort, at Konica Minolta selv taber et tocifret millionbeløb i manglede betaling.

»Vi undersøger nu mulighederne for at politianmelde de to direktører for bedrageri. Jeg ved også, at nogle af leasingselskaberne har de samme planer,« lyder det til Horsens Folkeblad.

Det har mandag formiddag ikke været muligt for CRN at få en kommentar fra Claus Andersen og Lars Bo Midtgaard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job