Isle of Man vil legalisere fildeling

Hent ubegrænset musik fra nettets fildelingstjenester helt lovligt og betal til gengæld en fast månedlig afgift. Det kan snart blive realitet på Isle of Man.

Den lille ø Isle of Man kan blive det første sted i verden hvor fildeling bliver lovliggjort. På denne uges musikmesse Midem i Cannes fortalte en repræsentant for regeringen på Isle of Man, at man vil indføre et system hvor alle husstande med bredbånd skal betale en fast månedlig licensafgift. Til gengæld kan man så hente ubegrænset digital musik fra alle kilder, også nettets fildelings-tjenester.

»I sidste ende er vi alligevel ikke i stand til at stoppe piratkopiering, så lad os gøre det bedste ud af det i stedet,« siger Ron Berry, der er ansvarlig for offentlige investeringer på øen, til New York Times.

Isle of Man tæller omkring 80.000 indbyggere på et areal på 572 kvadratkilometer. Det officielle statsoverhoved er den engelske dronning Elizabeth II, men landet har sit eget parlament og er ikke en del af Storbritannien eller medlem af EU.

Men parlamentet kan ikke udstede nye love uden at konsultere det britiske parlament, og det er nok tvivlsomt, om P2P-planerne falder i god jord hos de britiske politikere. Den britiske regering er selv på vej med nye tiltag der skal bremse piratkopiering.

Uanset om Isle of Man får held med sine planer eller ej, så tyder alt på, at der kommer flere download-alt-hvad-du-vil tjenester i den kommende tid.

Flere europæiske internet-udbydere arbejder på tjenester i stil med TDCs Play i Danmark og Nokias Comes with Music i England, hvor brugerne har ubegrænset adgang til at downloade musik uden yderligere omkostninger.

For at få adgang til Play skal man være kunde hos TDC, mens Comes with Music kræver køb af bestemte Nokia-mobiltelefoner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS