Ny bærbar til udendørs brug

Fujitsu Siemens tager tilløb til næste uges CeBit- messe og præsenterer en ny bærbar pc, der er specielt designet til udendørs arbejde. Dermed får byggeindustrien og transportsektoren bedre arbejdsvilkår.

Som optakt til næste uges CeBit-messe præsenterer notebook-producenten Fujitsu Siemens nu en ny bærbar pc, der er specielt designet til udendørs arbejde. Hensigten er at give blandt andet byggeindustrien og transportsektoren bedre arbejdsvilkår.

Den nye bærbare, der går under navnet STYLISTIC ST5022 Tablet PC, har en 12,1 tommer skærm, der er særlig god til udendørsbrug, fordi man kan skrive direkte på skærmen ved hjælp af en specialpen - hensigten med denne skærmtype er at udvide målgruppen, så andre faggrupper kan bruge den bærbare som arbejdsredskab i det daglige.

ST5022 er udstyret med en Centrino-processor, bluetooth, trådløst lokalnet og smartkortlæser. På sikkerhedsfronten kan den byde på fingeraftryksscanner og Trusted Platform Module til kryptering. Den vejer blot 1,55 kilogram og vigtigst af alt har den en batterilevetid på ni timer, så den kan holde en hel arbejdsdag.

ST5022 lanceres på det danske marked nu, og priserne starter ved 15.630 kroner plus moms.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo