Google vil med i EU-sagen mod Microsoft

Google går nu med i EU-sagen mod Microsoft om firmaets dominans på browser-markedet.

Google har ansøgt om at blive godkendt som »tredjepart« i EU-sagen mod Microsoft om bindingen af Internet Explorer til firmaets styresystem Windows. Hvis Google kommer med som tredjepart, betyder det at firmaet får adgang til fortrolige dokumenter og mulighed for at aflevere indsigelser i sagen.

Først sidste år udsendte Google sin første browser, Chrome, som indtil videre kun har en meget lille procentdel af browser-markedet.

Google skriver i sin blog, at Microsoft stadig begrænser konkurrencen på browser-markedet ved at binde sin browser til Windows. Firmaet henviser til mobil-markedet, hvor Microsoft ikke kan binde IE til et dominerende operativsystem, og derfor har browseren en meget mere begrænset udbredelse på dette marked.

Mozilla, som står bag den populære open source-browser, er allerede godkendt som tredjepart i EU-sagen. Ligesom Google har Mozilla udtrykt bekymring over den tætte kobling af IE og Windows.

Det var en klage fra det norske softwarefirma Opera, som fik EU-Kommissionen til at indlede den nye sag mod Microsoft. I januar fik Microsoft en frist på to måneder til at svare på anklagerne.

IE har stadig 67,55 procent af browser-markedet, ifølge tal fra Net Applications, mens Firefox ligger på 21,53 pct. Safari fra Apple har 8,29 pct., Chrome ligger på små 1,12 pct. og Opera er helt nede på 0,7 pct.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere