Nintendo halverer GameCube-prisen

Priskrigen på konsol-markedet fortsætter. Senest har Nintendo meddelt at prisen for GameCube bliver halveret.

Den 17. oktober bliver den europæiske pris for GameCube-konsollen halveret fra 199 euro til 99 euro. GameCube er dermed omkring 100 euro billigere end Sony PlayStation 2 og Microsoft Xbox.

Samtidig introducerer Nintendo fire nye lavpris-titler i Player's Choice-serien, "Metroid Prime", "Super Mario Sunshine", "Mario Party 4" og "Starfox", som skal sælges for 29 euro.

Prisnedsættelsen og de nye lavprisspil kommer på et strategisk vigtigt tidspunkt for Nintendo, som håber at sikre sig en stor andel af julehandlen.

Nintendo meddelte i begyndelsen af august, at produktionen af GameCube bliver stoppet indtil lageret er tømt. Salget af konsollen har ikke levet op til forventningerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere