Hård straf for svindel med mobiler og it

Syv personer blev i dag idømt ubetingede fængselstraffe på mellem 2,5 og seks år for at have lænset den danske stat for 190 millioner kroner. Svindlen foregik ved hjæp af momskarruseller med mobiltelefoner og it-komponenter.

Tolderne gjorde store øjne, da de en sommerdag i 2004 i Københavns Lufthavn foretog en rutinekontrol af et stort parti CPU'er importeret fra Singapore af det danske firma Network Trading ApS. Varepartiet skulle ifølge transportdokumenterne indeholde CPU'er med en samlet værdi i den høje millionklasse, men da tolderne kiggede efter, var alle æskerne tomme.

Network Trading havde uheldigvis betalt for CPU'erne forud, så nu stod firmaet altså med et kedeligt tab.

På sin adresse på et kontorhotel i Glostrup havde det kun få måneder gamle Network Trading formået at oparbejde en formidabel omsætning på hele 360 millioner kroner gennem import og videre-salg af CPU'er og andre it-komponenter - i branchen kaldet broker-handel.

Selskabet endte med at skylde det danske skattevæsen 90 millioner kroner i manglende momsbetalinger, men de penge kunne man desværre ikke betale, for efter fupnummeret med de tomme æsker var Network Trading gået konkurs.

Samme år blev firmaet Roxy World Trading i Roskilde, der også beskæftigede sig med brokerhandel med CPU'er og mobiltelefoner, ofre for et røveri, der fik politiet til at undre sig. Røveriet var omgæret af så mange underlige detaljer, at politiet begyndte at mistænke ejerne af firmaet for at være i ledtog med røverne. Disse slog ved et utroligt held til hos Roxy selv samme aften som firmaet modtog et usædvaligt stort parti CPU'er, der repræsenterede en værdi af 11 millioner kroner. Røveriet, eller hvad det nu var, fik selskabet til at gå konkurs med en anseelig momsgæld.

En håndfuld danske selskaber, der alle beskæftigede sig med brokerhandel med mobiltelefoner og it-komponenter, gik konkurs inden for samme korte periode. De havde en samlet gæld til staten på over 190 millioner kroner.

Hos Skats svindelkontor kaldte man sagen for "Gul feber", da mange af selskaberne primært havde handlet med forretningspartnere i Singapore og Hongkong.

Året efter gik Statsadvokaturen for Særlig Økonomisk Kriminalitet - også kaldet bagmandspolitiet - ind i sagen, og for et år siden blev der rejst tiltale mod otte mennesker, som politiet mente var medskyldige i momskarruselsvindel.

En af de anklagede var en mand fra Singapore, som gennem Interpol blev anholdt på en ferietur i Paris. En anden var danskeren Martin Mathiassen, der stod bag selskabet Solid Trading. Han nåede at gå under jorden, inden lovens lange arm blev lang nok, og hans sag blev derfor udskilt til en selvstændig sag. De tilbageværende syv personer modtog i dag dommen.

Domsmandsretten i Københavns Byret idømte dem fra to et halvt år til seks års ubetinget fængsel. Retten fandt det nemlig bevidst, at de var skyldige i en »meget omfattende, systematisk og professionelt udført« momssvindel.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S