KMD køber IBM-datterselskab

KMD køber IBM's datterselskab Organisator i et forsøg på at styrke sin position på det private marked.

KMD A/S og IBM har i dag indgået aftale om, at KMD køber IBM's datterselskab Organisator A/S med overtagelse dags dato. Organisator har tidligere været et selskab i Mærsk Data Gruppen, som IBM overtog i 2004.

Organisator, der har 165 ansatte, er en af Danmarks førende virksomheder inden for medlemsservice og leverer en række systemer og ydelser, der især er rettet mod fagforeninger, A-kasser, arbejdsgiverorganisationer og andre interesseorganisationer.

Købet af Organisator er en naturlig udbygning af KMD's forretning og ligger i tråd med KMD's strategi om også at skabe vækst gennem en stærkere position på andre markeder end det kommunale.

»Organisator er godt positioneret på forenings- og arbejdsmarkedsområdet - et lovgivningstungt område, som matcher KMD's know how inden for bl.a. it-understøttelse af dansk lovgivning. Samtidig leverer Organisator, som KMD, helhedsløsninger, der bl.a. dækker produkter, teknik og drift og passer derfor godt ind i vores forretning. Vi vil i fremtiden sikre en videreudvikling af Organisator og de ydelser, de leverer, til gavn for både kunder og medarbejdere,« siger Lars Monrad-Gylling, adm. direktør i KMD.

Organisator bliver en integreret del af KMD-koncernen, men fortsætter som et selvstændigt juridisk selskab under det nuværende navn. Det sker for at fastholde Organisators veletablerede brand og position på markedet for A-kasse- og foreningssystemer.
I forbindelse med overtagelsen fratræder Organisators adm. direktør, Olav Holst, der har valgt at fortsætte karrieren i IBM. Han afløses af KMD's økonomidirektør, Johnny Rasmussen, der ved siden af sit daglige job vil varetage ledelsen i en periode, til der er fundet en ny adm. direktør.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S