Mininovas trafik styrtdykker

"Der findes også lovlige torrents".

Det er lidt over en uge siden, at hollandske Mininova blev tvunget til at fjerne alle referencer til ulovligt indhold.

Og det kan aflæses direkte i den trafik, som Mininova tiltrækker.

Trafikken til verdens største torrentside er nemlig styrdykket, efter at der ikke længere er links til copyright-beskyttede filer på siden. Nu ligger der kun indhold fra firmaer, som har indgået deciderede distributionsaftaler med Mininova.

Udrensningen af flere millioner torrents har gjort Mininova mindre interessant, og sidens besøgstal er droslet ned. Det viser tal, som TorrentFreak har gennemgået.

Umiddelbart efter hovedrengøringen hos Mininova faldt besøgstallet med 66 procent. Fra 5 million besøg om dagen til under to millioner.
Antallet af downloads skulle ifølge TorrentFreak også være dalende. Fra 10 millioner om dagen til under 400.000. Der bliver stadig lavet mange søgninger på siden, men de vil ifølge TorrentFreak tilsvarende dale, når flere brugere finder ud af, at der nu er væsentlig færre filer at finde via Mininova.

Mininova blev dømt til at fjerne alt, der linkede til filer, hvor ophavsretten blev krænket. Ellers ville modparten, den hollandske rettighedsorganisation BREIN, rejse et millionkrav mod firmaet. Ifølge Mininova var det ikke muligt at fjerne de krænkende filer, fordi det ville blive for ressourcetungt at gennemgå indekseringen. Derfor blev alt indhold - uploadet af almindelige brugere - slettet over en kam. Dermed er også lovligt indhold faldet for grovfilen.

Det er ikke endnu besluttet om sagens skal ankes.

 

 

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere