Ny dansk discountbutik på nettet

Den nye onlinebutik Happii.dk vil knække konkurrenterne på prisen. Med både køleskabe og fladskærme på hylderne bliver Happii.dk en mere vidtfavnende søsterbutik til proshop.dk.

Med Elbondans pengetank i ryggen lancerer Proshop nu onlinebutikken happii.dk, der går direkte i flæsket på Wupti.com. Onlinebutikken starter med 12.000 varenumre på hylderne og direktør Poul Thyregod bebuder, at han vil underbyde alle på prisen.

»De første tilbud vil blive solgt til kostpris. Vi skal lægge et stort prispres på konkurrenterne,« siger Poul Thyregod til forhandlerbladet CRN.

Han mener, at det danske onlinemarked er præget af alt for mange useriøse forhandlere. Med happii.dk vil han ryge dem ud af markedet.

»Jeg vil ikke sætte navn på butikkerne, men der er alt for mange, der forveksler overskud med likviditet, og det er alt for nemt for nye forhandlere at få kredit hos distributørerne,« bedyrer Poul Thyregod.

Han fastslår, at de 12.000 produkter i den nye webshop skal være markedets billigste, og hvis happii.dk ikke kan være billigst, så er forhandleren klar til at droppe varen.

»Det handler om godt købmandsskab. Vi har indkøbere siddende, der har fundet de produkter, hvor kunden får mest for prisen. Wupti påstår, at de er billigst, men vi bliver rent faktisk de billigste,« siger Poul Thyregod.

Happii.dk skal sælge fladskærme, mobiltelefoner, bærbare computere og digitale kameraer samt hårde hvidevare. Moderselskabet Elbodan ejer blandt andet punkt1, Expert og Lysmesteren. Der bliver dog ingen sammenfald mellem varerne i de fysiske butikker og happii.dks udvalg.

Elbodan arbejder i øjeblikket på, at få de sidste detaljer på plads på Happii.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S