Ny dansk discountbutik på nettet

Den nye onlinebutik Happii.dk vil knække konkurrenterne på prisen. Med både køleskabe og fladskærme på hylderne bliver Happii.dk en mere vidtfavnende søsterbutik til proshop.dk.

Med Elbondans pengetank i ryggen lancerer Proshop nu onlinebutikken happii.dk, der går direkte i flæsket på Wupti.com. Onlinebutikken starter med 12.000 varenumre på hylderne og direktør Poul Thyregod bebuder, at han vil underbyde alle på prisen.

»De første tilbud vil blive solgt til kostpris. Vi skal lægge et stort prispres på konkurrenterne,« siger Poul Thyregod til forhandlerbladet CRN.

Han mener, at det danske onlinemarked er præget af alt for mange useriøse forhandlere. Med happii.dk vil han ryge dem ud af markedet.

»Jeg vil ikke sætte navn på butikkerne, men der er alt for mange, der forveksler overskud med likviditet, og det er alt for nemt for nye forhandlere at få kredit hos distributørerne,« bedyrer Poul Thyregod.

Han fastslår, at de 12.000 produkter i den nye webshop skal være markedets billigste, og hvis happii.dk ikke kan være billigst, så er forhandleren klar til at droppe varen.

»Det handler om godt købmandsskab. Vi har indkøbere siddende, der har fundet de produkter, hvor kunden får mest for prisen. Wupti påstår, at de er billigst, men vi bliver rent faktisk de billigste,« siger Poul Thyregod.

Happii.dk skal sælge fladskærme, mobiltelefoner, bærbare computere og digitale kameraer samt hårde hvidevare. Moderselskabet Elbodan ejer blandt andet punkt1, Expert og Lysmesteren. Der bliver dog ingen sammenfald mellem varerne i de fysiske butikker og happii.dks udvalg.

Elbodan arbejder i øjeblikket på, at få de sidste detaljer på plads på Happii.dk.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil