Overskud hos Telmore

Overskud på 34,1 mio. kroner hos mobilbranchens fremadstormende opkomling, Telmore.

Mens konkurrenterne kaster millioner ud af vinduet i den benhårde kamp om mobilkundernes gunst, så er det lykkedes for branchens frække opkomling, Telmore, at tjene penge i 2002.

Selskabets årsregnskab viser således et resultat før skat på 34,1 mio. kroner. Det er en markant fremgang i forhold til forrige års resultat, der viste et minus på 19,6 mio. før skat.
Telmore kalder resultatet yderst tilfredsstillende og tilskriver det selskabets store kundetilgang og kundernes store forbrug af teleydelser.

275.000 kunder har fundet vej til Telmore og det gav sidste år selskabet en omsætning på 176 mio. kroner. Selvom selskabet ifølge egne oplysninger får 1000 nye kunder om dagen, er der stadig langt op til Danmarks største mobiludbyder, TDC Mobil, der i 2002 havde 1,7 mio. kunder og omsatte for 5,1 mia. kroner.

Rygter har i de senere dage sviret om at netop TDC Mobil skulle være særdeles interesseret i at købe Telmore.
Telmores stifter og direktør, Frank Rasmussen, har ikke ønsket at kommentere rygterne.

Telmores ledelse forventer at resultatet for 2003 bliver endnu bedre end 2002. Selskabet regner med at introducere en række nye produkter og services. Til at opfylde disse mål er det planen at investere yderligere i teknologi og ansætte flere medarbejdere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job