Myndigheder blokerer TDC-fondes tvangsindløsning

<FONT COLOR="#FF0000">BREAKING NEWS</FONT> Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har afvist at godkende beslutningen om at TDC-fondene kan tvangsindløse de øvrige aktionærer.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen meddelte sendt onsdag aften at de fem udenlandske kapitalfonde, der ønsker at købe TDC, ikke kan tvangsindløse de øvrige aktionærer.

De fem fonde havde ellers på en dramatisk ekstraordinær generalforsamling i TDC i sidste uge stemt et forslag igennem om at de kan tvangsindløse mindretalsaktionærerne, på trods af at fondene ikke ejer de krævede 90 procent af aktierne i selskabet.

Fondene mente at det var nok at de blot repræsenterede mere end 90 procent af aktierne blandt de fremmødte ved generalforsamlingen.

Men det har myndighederne nu afvist. Dermed har pensionsselskabet ATP, der har kæmpet indædt for at få lov til at beholde sine TDC-aktier, fået nyt håb.

De fem kapitalfonde forventes at komme med en udtalelse på baggrund af afgørelsen fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen i løbet af torsdag formiddag.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos