Myndigheder blokerer TDC-fondes tvangsindløsning

<FONT COLOR="#FF0000">BREAKING NEWS</FONT> Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har afvist at godkende beslutningen om at TDC-fondene kan tvangsindløse de øvrige aktionærer.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen meddelte sendt onsdag aften at de fem udenlandske kapitalfonde, der ønsker at købe TDC, ikke kan tvangsindløse de øvrige aktionærer.

De fem fonde havde ellers på en dramatisk ekstraordinær generalforsamling i TDC i sidste uge stemt et forslag igennem om at de kan tvangsindløse mindretalsaktionærerne, på trods af at fondene ikke ejer de krævede 90 procent af aktierne i selskabet.

Fondene mente at det var nok at de blot repræsenterede mere end 90 procent af aktierne blandt de fremmødte ved generalforsamlingen.

Men det har myndighederne nu afvist. Dermed har pensionsselskabet ATP, der har kæmpet indædt for at få lov til at beholde sine TDC-aktier, fået nyt håb.

De fem kapitalfonde forventes at komme med en udtalelse på baggrund af afgørelsen fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen i løbet af torsdag formiddag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis