Blogs og fora er ikke ansvarlige for læseres kommentarer

Bloggere i USA er beskyttet fra sagsanlæg på linie med internetudbydere og forum-moderatører. Det slår en amerikansk ret fast i sagen Universal Communications Systems vs. Lycos.

Federal Court, hvad der svarer til en dansk landsret, har i dag sikret bloggere og forummoderatører mod sagsanlæg.

Det hele startede med, at Universal Communications Systems lagde sag an mod Lycos. Anledningen var, at firmaets aktiepris angiveligt blev skadet af nogle bemærkninger om Universal Communications Systems lagt ud på et forum ejet af Lycos.

I beslutningen slog retten fast, at kommentarer til en blog eller forum ikke gjorde indehaveren ansvarlig. Det vil sige, at indehaveren kun har ansvar for det vedkommende selv skriver, ikke hvad en tredjepart måtte skrive på siden.

Det er i tråd med paragraf 230 i den såkaldte Communications Decency Act. Retten mente, at det ville lede til selvcensur blandt bloggere og forummoderatører, hvis de var ansvarlige for andres kommentarer til deres historier og emner.

Federal Court afviste derfor sagen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job