Studie: Fildeling er godt for økonomien

Så er det officielt: Fildeling er er slet ikke skadeligt for økonomien, men ligefrem et gode. Det viser ny undersøgelse fra Holland.

(opdateret)En ny undersøgelse, der er bestilt af den hollandske regerings ministerium for økonomiske anliggender viser, at fildeling slet ikke er så tosset for samfundet. Det har nemlig en positiv indvirkning på økonomien.

Undersøgelsen, der er foretaget af firmaet TNO, konkluderer blandt andet, at dem der downloader en masse filer gratis, de såkaldte freeloaders, også er dem der køber langt de fleste mediefiler online. Mens gruppen der ikke downloader "gratis" filer fra internettet, heller ikke køber nær så meget.

I undersøgelsen kan man også læse, at der er en meget udbredt "afprøvningseffekt", der især indvirker positivt på musik. Der er nemlig mange der lytter til musikken for at se om de kan lide den, og på den baggrund efterfølgende køber musikken, så her er fildelingen altså især et gode. Omvendt ser det dog værre ud med film, der ofte kun ses en gang og ikke ender med køb.

Yderst interessant bliver rapporten på side 116, hvor det blandt andet fremgår, at de sociale aspekter i fildeling er stærkt undervurderede, ligesom tabet for rettighedshaverne anslås til at være mindre end den besparelse fildelerne får ved at hente musikken "gratis". Fildelerne får dermed penge fri til køb af andre varer og det anses overordnet som økonomisk fornuftigt for samfundet. Årsagen til at denne udregning kan laves på denne måde er, at TNO ikke mener at rettighedshaverne kan lave en "en-til-en ratio" på tab, for hvert enkelt nummer der hentes uden at der bliver betalt. Var nummeret nemlig ikke gratis, ville det aldrig være blevet hentet eller købt i den sidste ende. Følgelig har ingen reelt tabt på, at nogen henter det uden at betale.

Rapporten afslutter med en række konkrete forslag til legalisering af fildeling, samt en række nye økonomiske modeller for rettighedshaverne.

Rapporten er på hollandsk og kan ses http://www.ez.nl/Actueel/Pers_en_nieuwsberichten/Nieuwsberichten_2009/Januari_2009/Downloaden_en_delen_van_muziek_films_en_games_vertrouwd_verschijnsel/Ups_and_Downs " target="blank>her.

Rettighedshaverne vil sandsynligvis ikke vise begejstring for TNOs rapport, der må betegnes som kontroversiel. Særligt musikindustrien har i de senere år klaget over ulovlig fildeling og lader til at mene, at et ulovligt nummer hentet fra nettet, er det samme som et økonomisk tab, om end rapporten altså konkluderer, at meget musik slet ikke ville blive hentet, hvis det kostede noget.

I går kom det frem at en amerikansk dommer er kommet til samme konklusion og i Danmark skal en sag om netop erstatningsspørgsmålet prøves ved Højesteret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS