QuickTime på japanske mobiltelefoner

Apples QuickTime står til at blive en kommende lyd- og videoplatform for mobile enheder i Japan. I de kommende uger vil Apple introducere en ny version af QuickTime 6, der understøtter 3GPP standarden, som bygger på MPEG-4.

Det Tokyobaserede NTT DoCoMo, en af verdens største mobiloperatører, introducerer snarligt tre nye 3G mobiltelefoner. Alle med mulighed for at se video, og maile video til PC'ere.

Med den komme lancering af den 3GPP kompatible QuickTime, åbner Apple således op for muligheden for at optage video med mobiltelefonen, redigere i Final Cut Pro og afspille videooptagelsen på en af DoCoMos telefoner, eller maile den til en anden computer, hvor filmen kan ses med QuickTime. Og omvendt vil det være muligt at åbne filer sendt fra computeren på telefonen.

Ifølge Apple vil det betyde at tusindvis af programmører, der leverer services til DoCoMos telefoner vil begynde at anvende QuickTime til at kode 3GPP indhold. Man vil for eksempel kunne se filmtrailere, og efterfølgende kunne bestille billetterne til biografen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS