Nystartet firma lover mere realisme i spilgrafik

Flere tidligere Apple-ingeniører har grundlagt et firma som skal bringe realistisk raytracing-grafik ind i computerspillenes verden.

Selvom computerspillenes grafik har udviklet sig meget gennem de seneste år er der stadig langt til den realisme, som blander den virkelige og computerskabte verden sammen i spillefilmene. Her anvendes der raytracing-teknologi, hvor store computerfarme står og tygger på filmsekvenserne i flere dage eller uger.

Den hellige gral for computerspillene hedder realtime-raytracing - altså fuldstændig virkelighedstro grafik, som bliver beregnet i det øjeblik, den vises på skærmen. Dette mål er indtil videre ikke nået - men et nystartet amerikansk firma mener, at man er kommet et stort stykke på vejen.

Det er en gruppe af ingeniører fra Apple, der har startet firmaet Caustic Graphics i San Francisco. Den tekniske chef er James McCombe, som arbejdede med OpenGL og grafikfunktionerne i iPhone hos Apple.

I et interview med Wall Street Journal fortæller firmaet, at målet er at udvikle et 3D-system med realtime-raytracing til almindelige computere. Caustic har modtaget 11 millioner dollar i startkapital og beskæftiger allerede 35 medarbejdere.

Firmaet har udviklet sin egen hardware og sit eget programmerings-interface - der er tilsyneladende tale om et udvidelseskort kaldet CausticOne med special-processorer, der skal supplere systemets eksisterende CPU og GPU.

Ifølge Caustic er raytracing-ydelsen allerede 20 gange højere end med almindelig pc-hardware, og denne hastighed skal yderligere tidobles inden 2010.

Men historien viser, at det er meget svært at få pc-ejerne til at investere i et helt nyt udvidelseskort til computeren - også selvom det lover bedre grafik. Ageia forsøgte sig med sine PhysX kort, men blev købt af Nvidia og teknologien videreføres nu som ren softwareløsning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere